1 / 8 sider - klik for at bladre

Advokatuddannelsen: en OSO opgave

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 8 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Advokatuddannelsen: en OSO opgave er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 8 sider (1.616 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 16. april 2016.

Denne OSO opgave undersøger advokatuddannelsen, de forskellige karriereveje inden for jura, og de menneskelige kompetencer, der er nødvendige for at trives som advokat. Opgaven reflekterer over fordomme om advokatmiljøet og inkluderer en personlig overvejelse om studievalg og fremtidig karriere.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret OSO opgave der redegør for advokatuddannelsen og de nødvendige kompetencer. Indeholder personlig refleksion og kildehenvisninger.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • advokat
  • advokatuddannelse
  • arbejdsliv
  • hhx
  • jura
  • karrierevalg
  • menneskelige kompetencer
  • oso opgave
  • studievalg
  • stx

Advokat-uddannelsen

Side 1 af 8

Indhold

Indledning og problemformulering: S.3

Brobygning S.4

HHX

STX

Evaluering af brobygning

Svar på problemformulering: S.4

Uddannelse: S.5

Kreativt produkt: S.6

Afslutning: S.7

Kildeliste: S.8

Side 2 af 8

Indledning

Uddannelse er en vigtig ting i vores samfund. En uddannelse giver bedre muligheder på arbejdsmarkedet, det giver højere løn og status. Alle behøver en uddannelse for at få et godt job, men det er forskeligt hvilken uddannelse vi vælger. Nogle vælger en kort, mens andre vælger en lang uddannelse.

Man bliver nød til, at tage nogle valg når det gælder uddannelse. En lang uddannelse stiller mange krav, mens en kort uddannelse stiler mindre krav. Man skal vælge hvordan man vil prioritere sit liv. Fritid frem for uddannelse? Uddannelse frem for fritid? Det er et valg man selv må tage, ingen skal vælge hvad du vil i dit liv.

Der ligger et rigtigt stort pres på de unges skuldre fra statens side af. Den nye generation skal være bedre en den forrige. Staten vil gerne have at de unge for en høj uddannelse så samfundet kan tjene mange penge. Men vi er ved at få et problem i Danmark da der bliver mangel på gode håndværkere som er en vigtig del i vores samfund. For uden gode håndværkere kan der ikke blive skabt nye ting.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver