1 / 9 sider - klik for at bladre

Billedanalyse af 'Blændværk' af Gabriela Cristu

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 12
  • 9 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Billedanalyse af 'Blændværk' af Gabriela Cristu er en dansk-opgave fra 2006 til 8. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 9 sider (1.804 ord, ca. 8 min. læsning) og blev publiceret 14. januar 2010.

Analyse af Gabriela Cristus vævede billede 'Blændværk' fra 2003-2005. Opgaven redegør for billedets præsentation, komposition og billedsprog. Den fortolker symbolikken bag dyrefigurerne og kvindens smil, samt perspektiverer til 'Mona Lisa'. Afslutningsvis vurderes billedets budskab om fantasi og virkelighed.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid billedanalyse af 'Blændværk' med fokus på symbolik, komposition og perspektivering til 'Mona Lisa'. Velskrevet og giver god inspiration.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • billedanalyse
  • blændværk
  • fantasi
  • fortolkning
  • gabriela cristu
  • komposition
  • kunst
  • mona lisa
  • symbolik

Jeg var oppe på kunstmuseet sammen med min mor og mine søstre. Det første jeg lægger mærke til, da jeg træder ind ad døren, er den dystre stemning. Selvom det er midt på dagen, kan jeg ikke få øje på nogen gæster.

Det eneste levende objekt er en mand ved skranken. Vi går derhen, betaler og går ind. Manden spørger og får at vide, at vi skal skrive opgave. Han følger os hele vejen ved skranken og fortæller, at vi kan købe et katalog for ti kroner, eller fem for en halvtredser. Han følger os indtil skranken ikke er længere, imens han gnider sine hænder.

Museet består næsten af marmor. Alt er hvidt. Det ser flot ud, men der ligger bare den her bedemandsstemning over stedet. Længere inde i museet får jeg øje på to gæster. Pensionister, der hvisker lavmælt sammen. I denne sektion hænger der vævede billeder. Jeg går forbi uden at noget af det fanger min opmærksomhed.

Vi går nedenunder og hænger vores jakker i garderoben. Lige udenfor er der opstillet store stabler af kataloger. Den underlige mand kommer hen igen og begynder at vise os katalogerne. Han er egentlig meget flink men også meget skummel, og han er meget ivrig efter at sælge os noget.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver