Ask.fm er en app, som gør det muligt at sende anonyme spørgsmål til brugere af appen. Endelig en app som gør at ”svanse” kan føle sig ”store”. En app som gør mobbeoffrene til mobberne, og omvendt. Flere tusinders selvtillid er ødelagt pga. de hårdere spørgsmål, som folk nemt kan stille anonymt. Det er sjov indtil det går ud over en selv, sagt med erfaring. Jeg har selv prøvet det, og tro mig, det er ikke sjovt.
Appen er sjov, fyldt med pæne piger og dreng, og søde mennesker, alt i alt, en lorte app. Mange bruger appen til at skabe splid, og til at ”træde” på hinanden, måske af jalousi? Der er mange eksempler på mobbeoffre på ask.fm, der i blandt 14-årig [NAVN A], som ufrivilligt fik lagt et nøgenbillede ud på appen. Billedet var ikke engang taget af hende selv, hun er en meget smuk pige, og hun mener selv at det er grunden til at hun bliver mobbet. Men er det okay at nedgøre andre fordi man måske ikke er lige så pæn? Der er også lagt videoer ud af piger som får finger osv.… Det er ikke okay.
Der er også de såkaldte sladdersider, hvor venner, veninder og bekendte stikker hinanden i ryggen, tænk at man gider… Måske skulle vi lige tjekke efter, som det er ægte venner vi har os. Man kan anmelde brugere og spørgsmål, men det er jo ikke enden på historien. Så bliver der bare lavet nye brugere og sådan fortsætter det. Gør ask.fm nok?
Det er gratis at oprette en konto