Side 1 af 2

Chantelle vitiligo portræt

Chantelle vitiligo portræt er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (437 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 14. maj 2016.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Chantelle vitiligo portræt

Et portræt, i avisens genre, af Chantelle Vitiligo. Den er et år gammel, men kan sagtens stadig bruges, som inspiration.

Uddrag fra opgaven

Definitionen af original left Winnie Harlow har næsten hele sit liv, skulle leve med sin pigment fejl i huden, da det allerede startede da hun var 4 år. Efter nogle hårde års mobning, i både folkeskole og gymnasium, endte det med at hun droppede ud af gymnasiet fordi det blev for meget. Men efter, at hun droppede ud lærte hun at acceptere det, og besluttede sig for at stå frem som den hun er. 23. juni 2003. Winnie sidder på sin plads på sin nye skole, hun prøver på at få venner, men har det rigtig svært, der er kun

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver