1 / 3 sider - klik for at bladre

Kommentar til Erol Erdogans holdninger om unge

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kommentar til Erol Erdogans holdninger om unge er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.973 ord, ca. 9 min. læsning) og blev publiceret 12. juni 2016.

Denne opgave er en kommentar til Erol Erdogans artikel om danske unges adfærd i nattelivet, deres alkoholforbrug og brug af sociale medier. Den diskuterer forældreansvar, gruppepres og unges søgen efter anerkendelse. Opgaven perspektiverer Erdogans synspunkter og argumenterer for egne holdninger.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid kommentar til en avisartikel, der diskuterer relevante samfundstemaer for unge. Opgaven er velstruktureret og argumenterer klart for egne holdninger.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkoholforbrug
  • danske unge
  • erol erdogan
  • forældreansvar
  • gruppepres
  • natteliv
  • opdragelse
  • selvværd
  • sociale medier
  • ungekultur

Kommentar: [NAVN A] giver i en artikel til en avis, sine holdninger vedrørende danske unge til kende.

Af:

Gymnasieeleven [NAVN A] fra Vejle har i en avis, rettet et verbalt angreb mod danske unge, som han i den grad mener er blevet ustyrlige og hæmningsløse når de begiver sig ud i ’voksenlivet’. Førnævnte artikel bærer især præg af unge pigers frie tøjler i byen samt deres umodne og intolerante adfærd. Jeg mener at Erol har fået fat i mange af de grundlæggende fejl i de yngre generationers væremåde og deres ubegribelige måde at forvalte deres forældres tillid på.

Erol lægger ud med at fortælle om en gruopvækkende hændelse der fandt sted en aften i byen.

?Under vores snak kom to piger forbi, som ikke har været mere end 12-13 år gamle. På det her tidspunkt var det blevet sent om natten. Pigerne nåede halvvejs forbi os iklædt alt for korte shorts og tætsiddende trøjer. Derudover virkede de ret fulde. En af pigerne henvendte sig til mig og spurgte, om hun ikke kunne få nogle smøger af mig, da hun er på vej til en fest. Jeg prøvede at fortælle hende, at jeg ikke havde nogen, men hun blev ved med at insistere på, at hun ville købe nogle af mig.?

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver