1 / 3 sider - klik for at bladre

Forældreansvar og unges adfærd: et svar til Erol Erdogan

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Forældreansvar og unges adfærd: et svar til Erol Erdogan er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (1.008 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 22. maj 2019.

Debatindlæg der tager stilling til Erol Erdogans synspunkter om unges adfærd, herunder festkultur, alkohol, rygning og tøjvalg. Opgaven diskuterer forældrenes ansvar i opdragelsen af unge og perspektiverer til sociale medier og tidlig graviditet.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velskrevet debatindlæg der tager stilling til unges adfærd og forældreansvar. Giver god inspiration til argumentation og struktur i en danskfaglig opgave.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • alkohol
  • debatindlæg
  • erol erdogan
  • forældreansvar
  • rygning
  • sociale medier
  • ungekultur
  • unges adfærd

Ungerne bruger meget af deres weekend på at feste, gå i kort tøj og drikke sig stive.

“Jeg fik mig noget af en ubehagelig øjenåbner i dag. Jeg var ude at gå en tur med en af mine gode venner, og på vores lille tur mødte vi nogle fyre fra Odense, som vi faldt i snak med. Under vores snak kom to piger forbi, som ikke har været mere end 12-13 år gamle. På det her tidspunkt var det blevet sent på natten. Pigerne nåede halvvejs forbi os iklædt alt for korte shorts og tætsiddende og korte trøjer. Derudover virkede de ret fulde."

- Erol Erdogans.

Den måde han fortolker situationen på, giver meget god mening. I den nye genration prøver de fleste danske unge at sammenligne sig selv med de ældre. Det med at de ryger- og dermed at de drikker kan være meget skadeligt for de unge, især de børn omkring de 12-13 år. Men igen det er alt for tidlig af den alder, at børn på tolv-tretten år drikker, men i princippet, kommer det jo ikke ham her Erol Erdogan ved eller andre. Den snak skal være mellem børnene og forældrene, så må forældrene finde ud af hvad de vil gøre ved det. Jeg synes, at det virker som om, at ham her Erol Erdogan tror, at han bare kan skrive det her, også regne med at alle bare vil læse det han har skrevet, og dermed bare lytte til ham, gøre alt hvad han mener, hvilket jeg er sikker på at de ikke gør. Fordi voksne er selvstændige, de skal ikke lytte til en gymnasieelev. Nu mener jeg ikke at gymnasieelver ikke er ansvarlige men, voksne med børn kan måske tage den beslutning som ”mor og far” måden. Men nu skal man jo også tænke på, at det sikkert er familier rundt i Danmark som ikke kan tage sig af børnene, det kan for eksempel være familier der er alkoholiker, tager stoffer, og det kan skade børnene så meget at de på en måde også ødelægger deres eget liv og får de depressioner at de så mener alkohol, smøger og måske stoffer er udvejen for dem. Ham her Erol Erdogan, drikker ikke selv og det er jo også fair nok, for man skal selvfølgelig gøre det man selv vil, og hvis hans venner synes, at han er kedelig fordi at han ikke drikker, så betyder det jo også bare, at han ikke har de rigtige venner.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver