Side 1 af 4

Tunnelen

Tunnelen er en dansk-opgave til 1.g el. lign., der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 4 sider (748 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 15. juni 2016.

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Karakter 4
  • 4 sider PDF
  • 45 downloads

Skribentens beskrivelse af Tunnelen

Drengen ringer til politiet fordi faderen nok er død, derefter kommer kriminalassistenten for at afhøre drengen. Han er vild med fugle og tilbringer meget tid i skoven, som har sine vanskeligheder ved selve vejen til skoven på grund af tunnelen. I selve skoven møder drengen en mand og hans kone der hjælper ham, fordi han er bange for sin egen far der slår ham. Drengen tager så manden fra skoven med hjem, fordi faderen slår moren hvilket resultere i at faderen, bliver stukket af manden med en kniv, drengen skynder sig alamere politiet, dernæst viser drengen kriminalassistenterne hvor manden bor, hvilket er et forladt hus og manden eksisterede kun i drengens fantasi verden.

Uddrag fra opgaven

”Tunnelen” Præsentation af novellen: Titel: Tunnellen Forfatter: Ole Tornbjerg & Jeanette Øbro Udgivelsesår: 2011 Genre: Kriminovelle Resumé: Drengen ringer til politiet fordi faderen nok er død, derefter kommer kriminalassistenten for at afhøre drengen. Han er vild med fugle og tilbringer meget tid i skoven, som har sine vanskeligheder ved selve vejen til skoven på grund af tunnelen. I selve skoven møder drengen en mand og hans kone der hjælper ham, fordi han er bange for sin egen far der slår ham. Drengen tager så manden fra skoven med hjem, fordi faderen slår moren hvilket resultere i at faderen, bliver stukket

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver