Problemstilling: Hvordan udnytter man naturens resurser bæredygtigt, når der skal skaffes energi til en stigende verdensbefolkning?
Hvilke muligheder er der for at bruge levende organismer i bæredygtig energiproduktion?
Jatropha Curcas er en hurtig voksende plante som er spredt ud over store dele af de subtropiske og tropiske bælter. Planten er en hårdfør plante og den kan vokse i næringsfattig jord og behøver næsten ikke vand om året for at vokse. Den er klar til høst efter 2-4 år og bliver ved med at spirer i ca 50 år. Frøene indeholder op til 40% olie der kan bruges til biodiesel.
Det starter med at høste frøene hvorefter de kommer i en oliepresser fra oliepresseren deller den sig i 2 der er de 40 procents planteolie som bliver filtret og derefter bliver trans-estering hvor der bliver tilsat metanol og så er der biodiesel som er klar til brug.
Hvilke energiformer skal man satse på i en bæredygtig verden?
· Solenergi er for det første rigtig vigtig for alle organismer her på jorden. Den sørger for, at jorden bliver opvarmet, laver lys til planternes fotosyntese, og er en stor energikilde til rigtig mange dyr, desuden når fotosyntesen bliver dannet, kommer der ilt ud til os mennesker og dyr, som vi bruger til at trække vejret med. Vi kan bruge solenergien på to forskellige måder. Vi kan bruge den direkte eller ved hjælp af solceller. Det er nogle rigtigt gode måder, men det med solcellen er endnu lidt for dyrt til, at det kan betale sig. Det bliver dog brugt i sommerhuse og lignende, hvor det måske kun skal bruges strøm til en lave og et tv. Men jeg er sikker på at om nogle år bliver de billigere at producere, også vil der naturligvis komme flere på markedet. Da de allerede er faldet ca. 20 % i produktionsprisen. Udover den mulighed kan man f.eks. også udnytte solenergien med solfangere, som bliver sat op på taget. Disse solfangere opfanger lyset, og dette kan man spare mange penge ved, og faktisk også spare omkring 200 l olie om året. Men hvordan virker de enlig? Solfangeren på taget fanger solstrålerne og varmer en væske op. Væsken løber i et rør ned til din varmtvandsbeholder og afleverer varmen til dit brugsvand og supplerer eventuelt din rumopvarmning. Væsken løber herefter tilbage til solfangeren, hvor den bliver varmet op igen - og sådan høster du gratis energi år efter år. Når anlægget er sat op er varmen gratis. Varmtvandsbeholderne som kobles til en solfanger, er en speciel solvarmebeholder. Den er dyr netop nu men igen lige som skrevet før så vil de blive billigere om nogle år. Solen skinner i gennemsnit 1800 timer om året. Det svarer til at du kan få dækket helt op til 75 % af den energi, du bruger til opvarmning af dit varme brugsvand. Og der er faktisk en fordel mere i solvarme, der vil aldrig komme en prisstigning. Sådan er det også med de fleste andre vedvarende energikilder.
Det er gratis at oprette en konto