1 / 3 sider - klik for at bladre

Energiproduktion: kulkraftværk, vindmølle og solceller

  • Fysik/Kemi
  • 9. klasse
  • Afleveret til 7
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Energiproduktion: kulkraftværk, vindmølle og solceller er en fysik/kemi-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 3 sider (910 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 29. december 2019.

Denne opgave redegør for principperne bag energiproduktion fra kulkraftværker, vindmøller og solceller. Den forklarer, hvordan elektricitet genereres i hver metode, og diskuterer de miljømæssige konsekvenser. Desuden gennemgås funktionen af en transformer i elnettet.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven redegør for flere energiproduktionsmetoder og deres miljømæssige konsekvenser. Indholdet er relevant, men sproget indeholder en del fejl.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • elektricitet
  • energi
  • kulkraftværk
  • miljøkonsekvenser
  • solceller
  • strømproduktion
  • transformer
  • vedvarende energi
  • vindmølle

Man har noget kuld, hvor der er noget prosocial energi i det kører man op igennem og brænder det af, så den prosocial energi bliver omdannet til noget kemisk energi, den energi man får når man brænder det af den bruger man til at varme noget vand op som kører op igennem røret. Når vandet har fåret den rigtig temperatur, så bliver det til damp, den damp løber op i turbinerne, og får dem til at routere rundt, og det gør den et par gange. Så kommer den over til spuleren som så laver elektriker, og det er så den elektricitet der bliver sendt ud til vores el system. Der går meget energi fortabt, i processen.

Vindmølle:

Jo højre vindhastighed, jo mere energi er der i vinden. Og da vinden har mere fart på i vand, end over land er det mere optimalt at placere vindmøller på havet og ved kysten. På toppen af møllen sidder møllehuset, en lille vindfane der registrer vindens retning, den giver besked til en motoren der drejer møllehuset så vingerne altid drejer med vindens retning. En vindmølles vinge har en flad side der vender mod vinden, det er vindens tryk på den skråtstillede flade der i første omgang får vingerne til at dreje rundt. Vingen er aerodynamisk (som betyder at strømlinet altså udformet, så luftmodstanden er minimal) formet som en fly vinge, det er flad på den ene side og buet på den anden. Når vingen drejer rundt og skære igennem luften opstår der vind, omkring vingen på den buede side af vingen skal luftmolekylerne bevæge sig hurtigere end på den flade side fordi den buede side længere. Derfor bliver der længere mellem luftmolekylerne på den buede side så lufttrykkede bliver mindre. Det skaber et su som også giver vingen en fremdrift. Vingerne sidder fast på en vandret længedes hovedaksel, når vingerne drejer rundt drejer hovedaksel rundt med samme hastighed typisk 15-30 omdrejninger pr minut. For at møllen kan lave den slags vekselstrøm som vi bruger til alle vores el arberater, kræves der meget mere end 15-30 omdrejninger pr minut. Inde i gearkassen bliver hovedet aksels omdrejninger mangedobbelt ved hjælp af store og små tanhjul der udvekslet med hinanden indtil akslen på den anden side af gearkassen har omkring 1000 omdrejninger i minuttet, med denne høje hastighed drejer akslen en router med magneter rundt inden i en generator omkring magneterne er der placeret 6 spoler med ledninger når magneterne drejer rundt tæt forbi spolerne sætter de elektronerne i bevægelse indeni ledningerne, nu er der skabt elektriker, elektrikerens sendes ud til el forbrugernes stikkontakter gennem kablerne i jorden og ledninger på masteren, vinden er resultat af solens opvarmning af joden, vindmøllen har dermed lavet solens energi om til elektriker.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Lignende opgaver