1 / 3 sider - klik for at bladre

Fysikrapport om metalegenskaber

  • Fysik/Kemi
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fysikrapport om metalegenskaber er en fysik/kemi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (284 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 22. november 2016.

Denne fysikrapport undersøger forskellige metallers egenskaber. Den indeholder to forsøg, der måler metallers varmeledningsevne og evne til at lede elektrisk strøm. Rapporten definerer også legeringer og giver eksempler på metallers anvendelse.

  • fysikforsøg
  • legeringer
  • metalegenskaber
  • metaller
  • strømledning
  • varmeledning

Man tager et forsøgsstativ og en bunsenbrænder og sætter op. Man sætter bunsenbrænderen til gaskilden, og derefter sætter den ned under forsøgsstativet. Man tager et cylinderglas og fylder ? vand i det, og derefter sætter det på forsøgs stativets holder. Du skal nu finde en masse ting, som du kan stikke ned i det meget varme vandet, og så tager tid på hvor lang tid man kan holden genstanden nede i det varme vand.

Her er vores skema:

Genstande:

Tid:

Aluminium

53 sek

Copper

35 sek

Mesing

46 sek

Jern

45 sek

Glas

4.39 min

Gummi

5.09 min

Konklusionen er at hver ting kan varmes op så man kan mærke det, nogle ting tager ikke så lang tid, men andre kan også tage ufatteligt lang tid.

I dette forsøg skal du finde ud af hvad der kan lede strømmen. Du skal bruge alle de ting du kan finde som man kan sætte to kabler til.

Du skal bruge det du ser på billedet her:

På næste side kan du se vores resultater på hvad der kan lede strømmen, og hvad der ikke kan lede strømmen.

Genstande:

Kan lede:

Kan ikke lede:

Aluminium

X

Mesing

X

Copper

X

Kul

X

Lim

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver