1 / 4 sider - klik for at bladre

Kommentar om reality-tv og Paradise Hotel

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 12
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kommentar om reality-tv og Paradise Hotel er en dansk-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 4 sider (1.252 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 26. november 2016.

Denne kommentar diskuterer reality-tv's indflydelse på unge, med særligt fokus på 'Paradise Hotel'. Opgaven redegør for synspunkter fra artikler af Videnskab.dk og Politiken, der belyser programmets eventyrstruktur og dets potentielt negative konsekvenser for ungdomskulturen. Den argumenterer for et mere kritisk medieforbrug og forældres ansvar.

Redaktørens vurdering
12 Fremragende
Velskrevet og struktureret kommentar med god redegørelse og argumentation. Bruger relevante kilder og har en klar holdning, hvilket giver god inspiration.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
12
  • eventyrstruktur
  • kritisk mediebrug
  • kvindeundertrykkelse
  • mediepåvirkning
  • paradise hotel
  • reality-tv
  • rollemodeller
  • ungdomskultur

Videnskab dk har skrevet en artikel; derfor ser vi paradise hotel, som handler om, hvorfor folk ser Paradise Hotel.

I artiklen fortæller Michaela Krigsager, en nyuddannet cand.mag., at Paradise Hotel er bygget op omkring eventyr; ”en del af forklaringen er, at Paradise Hotel er bygget op af fortællinger, som er lette at genkende fra de eventyr, vi alle sammen er vokset op med.”

Artiklen er meget informerende, og der er ikke nogen konkrete holdninger. Den fortæller mest om, hvad Paradise Hotel går ud på, og hvad der får folk til at se det. F.eks. siger Michaela Krigsager; ”der er noget i vores hjerner, i vores kognitive struktur, som gør, at vi fortæller og lytter til gode historier med en bestemt opbygning, og den har Paradise Hotel.” Det vil sige, at vi egentlig ikke selv kan gøre for, at vi ser Paradise Hotel.

Studerende er ikke tilhængere af Paradise Hotel

I en anden artikel, fri os for uintelligent forargelses-tv, udgivet af Politiken, har tre unge skrevet om deres forhold til Paradise Hotel.

Tarek Hussein, en student på 18 år, mener at reality programmer (herunder Paradise Hotel), har medført en ny kultur. Han siger: ”Programmerne har generelt været med til at skabe en ny kultur blandt unge, hvor pornoficeringen har taget til, og det traditionelle kvindeideal er blevet nedbrudt.”Han mener også, at det er en moderne form for kvindeundertrykkelse, hvor kvinden kun fremstår som et sexobjekt.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver