”Paradise” og ”Amalies verden” er to reality shows, ligesom ”For lækker til love”, ”De unge mødre”, ”Singleliv” og ”Robinson”.
Paradise Hotel er et reality show som første gang blev sendt på tv-kanalen TV3 i år 2005. I showet er en gruppe unge singler på et hotel i Mexico, hvor de konkurrere om hvem der kan blive længst på hotellet. Ind i mellem ryger deltagere fra showet ud og nye personer erstatter dem. Hver uge vælges partnere parrene skal dele hotelværelse. Det kaldes par ceremoni. Der sker det at en deltager bliver valgt fra fordi der er to der har valgt den samme person, personen skal så vælge hvem der skal være hans partner.
I slutningen af programmet, vinder et par ved at få mange stemmer. Det par som får flest, vinder.
Parret skal derefter stå ansigt mod ansigt med en kugle i hånden. Hvis en af dem smider kuglen vinder de hele beløbet, men hvis ingen af dem smider den under begrænset tid, deler de pengene.
Amalie hed en af deltagerne. Efter paradise er hun blev ”kendt” fx ved hendes uheldige udtalelser, da hun kaldte en anden deltager, Stina for en russisk roulette.
Da Amalie kom hjem fra Mexico sammen med sin paradise kæreste Peter, fik hun sit eget program ”Amalies Verden”
Det er gratis at oprette en konto