1 / 3 sider - klik for at bladre

Fucking forelsket stil

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fucking forelsket stil er en dansk-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (976 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 18. december 2016.

en god stil med en karakter på 10 som jeg blev glad for fordi jeg havde ikke regnet med 10 håber i kan bruge den til jeres stil.

Titlen: den hedder nok ”Fucking Forelsket” fordi, der er et sammenhæng mellem deres sprog i historien. Sproget er nok gået ud over titlen så man kan se hvad historien handler om.

Forside: Hjertet symbolisere hans kærlighed til Monika og ståltråden om hjertet symbolisere at kærligheden og at han har svært ved at fortælle hvad han føler.

Historien kort fortalt

Resumé: historien handler om den her dreng der hedder Andreas som er fucking forelsket i den her pige som hedder Monika. Monika ved ikke at Andreas er forelsket i hende. Det der bringer dem sammen er at Monikas cykel går i stykker og Andreas tilbyder hans hjælp. Da Monika kommer for at hente sin cykel bliver hun inviteret indenfor. Noget tid efter er de begge til en fest Monika har drukket sig meget fuld som sædvanlig og hun løber ned for at kaste op men når det ikke og kaster op på trappen, Andreas leder efter Monika og finder hende på en trappe med opkast over det hele. Hun har det dårligt og de tager på hospital efter det bor hun hos Andreas indtil hendes forældre opdager det og tager hende med hjem. Det ender med at Andreas bliver inviteret til en fest og for serveret en drink med en pille i, han tror han kan flyve og hopper ned fra en motorvejsbro og slår hovet meget og kommer på hospitalet, Monika kommer på besøg de begynder at Snave på alle stillinger der findes. De bliver kærester til sidst.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver