ejendomsmagler
Obligatorisk selvvalgt opgave af [NAVN A]
Indholdsfortegnelse
indledning
Problenformulering
vejen til ejendomsmagler
jobbet som ejendomsmagler
Hvad tjener man som ejendomsmægler?
mine planer som ejendomsmægler?
fordele og ulemper.
konklusion
Indledning
Jeg ser det som motiverende at møde en masse forskellige mennesker, som jeg skal hjælpe med enten at sælge deres bolig eller at finde den perfekte bolig. Samtidig med at jeg skal tage mig af den finansielle del af deres handler - hjælpe med at de får de bedste lån.
Problemformulering
I denne opgave ønsker jeg at undersøge hvordan jeg bliver ejendomsmægler.
Derfor vil jeg begynde med at redegøre for hvilket gymnasie eller erhvervsuddannelse jeg skal vælge, og hvilken studieretning jeg skal vælge efter 10. klasse. Herefter vil jeg undersøge og analysere de forskellige veje til at blive ejendomsmægler og forklare hvorfor det er vigtigt at jeg vælger denne vej. Til slut vil jeg vurdere hvordan jobbet som ejendomsmægler mon er og hvilket fordele og ulemper der er.
Vejen til ejendomsmægler.
Eux
Adgangskrev til Eux. 9./10. klasse eller tilsvarende + karakteren 02 i dansk og matematik.
Jeg regner med at tag på Eux Business efter 10 klasse. Eux Business er et super godt valg, når man ikke ved, om man vil have en praktikplads eller læse videre. På den måde giver EUX to muligheder. Det bliver enten i Roskilde eller i Køge.
Det er gratis at oprette en konto