1 / 6 sider - klik for at bladre

Fodboldtræneruddannelse og ledelseskompetencer

  • OSO
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 6 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Fodboldtræneruddannelse og ledelseskompetencer er en oso-opgave til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 6 sider (3.149 ord, ca. 14 min. læsning) og blev publiceret 16. februar 2017.

Gennemgang af vejen til at blive fodboldtræner, med fokus på DGI og DBU's træneruddannelser. Rapporten beskriver forskellene mellem tilbuddene og de opnåede kompetencer. Analyse af vigtige trænerkompetencer som teambuilding, individuel udvikling og ledelsesstile, herunder 'bavianledelsen'. Opgaven indeholder også en profil af Morten Olsen, der belyser hans karriere og ledelsesfilosofi. Perspektivering af trænerrollen til erhvervslivet og diskussion af udfordringerne ved at lede et hold i modgang.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velstruktureret rapport om fodboldtræneruddannelser og ledelseskompetencer. Giver god indsigt i emnet og er relevant for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dbu
  • dgi
  • fodbold
  • fodboldtræner
  • karriere
  • ledelse
  • morten olsen
  • sport
  • teambuilding
  • træneruddannelse

DBU tilbyder følgende uddannelser for fodboldtrænere: Side 3

Portræt af Morten Olsen: Side 3

Teambuilding: Side 4

Udvikle et godt produkt: Side 4

Individuel udvikling: Side 4

At være lederen: Side 5

Bavianledelsen: Side 5

Konklusion: Side 5

Kilder: Side 6

Indledning

Jeg har skrevet en rapport om at blive fodboldtræner. Jeg finder det, at være fodboldtræner meget fascinerende. Jeg synes, at arbejdet, som en ledende rolle for et hold, er meget spændende. Jeg kan også godt lide, at man som træner skal få sit hold til at fungere godt. Du skal skabe en positiv stemning, og du skal skabe et miljø, hvor dine spillere kan udvikle sig. Fodbold har været en stor del af mit liv, så jeg har en rimelig god spilleforståelse i forvejen. Jeg vil meget gerne finde ud af mere, så jeg kan lære mere om jobbet. Jeg har spillet meget Football Manager, hvilket er et computerspil, hvor du er manager for dit eget hold. Tanken om at lede og stå i spidsen for et hold, kan jeg godt lide. Spillet har vel været med til at inspirere mig til min uddannelse. I rapporten vil jeg komme ind på DGI og DBU’s træneruddannelser. Jeg vil fortælle, hvilke kurser/uddannelser de to foreninger tilbyder, hvad forskellen mellem deres uddannelser/kurser er, og hvad man kan blive med deres uddannelser/kurser. Derudover vil jeg undersøge, hvad deres uddannelser/kurser bygger på. Jeg vil også finde ud af, hvilke trænerkompetencer du får styrket med deres uddannelser/kurser. Jeg vil komme ind på hvilke kurser/uddannelser, der vil være gode, hvis du vil være lige fra ”fodbold-forældre” for et lille lokalt hold til Superligatræner. Derudover vil jeg lave en profil af den anerkendte træner Morten Olsen. Jeg vil komme lidt ind på hans karriere, og hvad han har opnået. Så vil jeg undersøge, hvordan en leders udstråling skal være, og hvordan han skal planlægge træningen. Så vil jeg komme ind på, hvordan du som træner, skal lede dit hold.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver