1 / 4 sider - klik for at bladre

Analyse af Helle Helles novelle 'En stol for lidt'

  • Dansk
  • 3.g el. lign
  • Afleveret til 10
  • 4 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Helle Helles novelle 'En stol for lidt' er en dansk-opgave til 3.g el. lign, afleveret til karakteren 10. Fylder 4 sider (2.218 ord, ca. 10 min. læsning) og blev publiceret 26. februar 2017.

Denne opgave indeholder en analyse af Helle Helles novelle 'En stol for lidt' fra 1993. Den undersøger novellens minimalistiske skrivestil, isbjergsteknikken og brugen af 'tomme pladser'. Desuden analyseres symbolik, fortællerforhold og sprog. Opgaven perspektiverer også novellens temaer til nutidens samfundsnormer omkring ægteskab og skilsmisse.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af Helle Helles novelle 'En stol for lidt' med fokus på litterære virkemidler som minimalisme og symbolik. Inkluderer også en relevant samfundsmæssig diskussion.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • dansk litteratur
  • en stol for lidt
  • helle helle
  • isbjergsteknikken
  • minimalisme
  • novelleanalyse
  • skilsmisse
  • symbolik
  • tomme pladser
  • ægteskab

Novellen ”En stol for lidt” er skrevet af Helle Helle og er fra 1993.

”En stol for lidt” handler om et par, som er ved at forberede sig til et selskab, der kommer senere samme dag. Teksten giver udtryk til, at de har travlt og ikke kan overskue flere problemer. Manden fortæller at han ikke kan gennemføre middagen (s. 1 li. 10-12), men at det skulle han have tænkt på tidligere siger kvinden bare. Kvinden har gjort det hele klar og mangler bare at ordne hendes hår, men noget går galt, da manden påpeger, at hun har talt stolene forkert, og at der mangler en stol til den sekstende person. Kvinden vælger dog at erkende, at hun har talt forkert, og siger at tingene kan fortsætte uændret med vælger til sidst at forlade stedet og manden i færd med at tilberede drinksene til om lidt.

En novelle er oftest en kortere episk fortælling i prosaform. Det beskriver normalt et enkelt handlingsforløb eller en situation. Noget af det den oftest handler om er vendepunkterne i personernes liv, modsat til f.eks. en roman, der også kan tage fat i fortiden og fremtiden. Noget at det der er nemmest, at huske om generne, for alle er at der typisk er få person, og at den foregå over en kort tid, som oftest kun er en dag eller et par timer. En novelle begynder tit i in medias res, som er hvor en fortælling starter lige på, og vi ikke får noget information om fortiden. Tit skrives en novelle som 1. person (jeg) eller 3. person (han, hun, den). Handelsforløbet i en novelle et tit kronologisk, at den oftest er fremadskridende i tiden, uden at vi får de store detaljer i et tilbageblik i deres fortid.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver