Artikel, IT Teknologi

Artikel, IT Teknologi er en dansk-opgave, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 1 side (607 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 19. marts 2017.

  • Dansk
  • Karakter 7
  • 1 side PDF
  • 11 downloads

Skribentens beskrivelse af Artikel, IT Teknologi

I udgangen af 2014 viste en undersøgelse fra Den Internationale Telekommuni-kationsunion (ITU), at der nu er omkring tre billarder mennesker på jorden, med adgang til internettet. Det er faktisk omkring 44% af verdens befolkning, der har mulighed for brug af enten en mobil, computer eller tablet med adgang til internettet. Flere unge har udtalt at nu skal det være nok. En af de unge er Maria, 19 år fra Aarhus gymnasie. ”I min klasse, kan vi ikke bare sidde og have en normal samtale, uden at der er en eller to der sidder med deres næser begravet i mobilen.” Fortæller hun. Ironisk nok ringede Marias telefon tre gangeunder vores samtale, alle tre gang tog Maria telefonen op, og begyndte at snakke. Hun kan godt selv se at hun ikke er bedre selv. ”Jeg ved godt jeg ikke er bedre selv, men jeg lægger ikke mærke til det selv. Det er lidt som om det bare lægger i min natur.” Fortæller hun.

Uddrag fra opgaven

Fem personer dræbt på bøssebar i USA, læs side 9 Betale du el regningen? Du vil nok gerne tjekke bonen en ekstra gane, læs side 6 Mangel på arbejdere ved Maersk, læs side 4 Bråskovgård Avisen centercenterHvad gør IT teknologi ved os? center IT teknologi bliver mere og mere udbredt. Vi kan ikke længere gå langs gaden uden at se minimum en person, der er begravet i sin mobiltelefon. Vi har brug for at blive mere sociale. Af Linea Thrane [email protected] centerFoto: 1 Her ses Peter, Maria & Kamille, alle fra Århus Gymnasie I udgangen af 2014 viste en undersøgelse

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver