Grundlæggende er en magnet opbygget af mini magneter. Minimagneter er elektroner som bevæger sig den samme vej. Alle mini magneterne peger den samme vej. Hvis man skære en magnet over vil der ikke være en sydpol i den ene ende, og nordpol i den anden. Men der vil derimod være to nordpoler og to sydpoler. Så uanset hvor mange gang man vælger at dele en magnet, vil der altid være en nord og sydpol i det stykke du nu end holder.
Første magnet
De første magneter i verden, blev opdaget i Grækenland da de opdagede at et stof kunne påvirke et andet. Dette materiale blev fundet i byen Magnesia, og har fået tildelt navnet en magnet. Dengang var det dog et meget svagt materiale og man har igennem tiderne udviklet langt stærkere magneter.
Magnetiske stoffer
De tre ting som en magnet tiltrækker er jern, nikkel og kobolt der er dog også lanthanider som ligger i det periodiske system med numrene 57 til 71. Disse stoffer bliver tiltrukket af en magnet eller en elektromagnet. Der er dog forskel i disse stoffer, nogle er svære at magnetisere, men er svære at afmagnetisere igen. Hvor andre er nemme at magnetisere og lette at afmagnetisere. Så er der nogle som har et svagt magnetfelt, og andre har et stærkt. Derfor er nogle stoffer mere egnede end andre.
Det er gratis at oprette en konto