Det går ud på, at man ligesom bliver rangeret efter hvem men er, og hvor det er børnene selv der opdrager. Det er farligt fordi børnene ikke har ordentligt styr på samfundet i forhold til at vide, hvad der er rigtigt og forkert, hvis de selv skal stå for at blive opdraget.
Han har en kamp med sig selv om at være ordentlig. Han vil gerne bestå, så han kan komme videre i livet. Derfor er det vigtigt for ham, at han ikke fejler og derved bliver smidt ud af skolen.
Erik er utrolig stærk fysisk og mentalt
Ondskaben er, at de ikke behandler hinanden ordentligt, er fuldstændigt umenneskelige og går helt til grænsen.
Pierre er den velhavende og velvidende ven, der prøver at hjælpe ham til en højere karakter.
En kamp mod overmagten kan man vel sige.
Ved at bruge fysisk vold mod dem
Det vil jeg ikke sige. At han bekæmper det onde, og ligesom reder de fleste elever på skolen såvel som han reder sin mor, er vel en kæmpe sejr. Og ligesom at de fleste samfund rundt i verden bruger vold for at løse deres problemer, så er det jo heller ikke et ”tab” for dem.
Det er gratis at oprette en konto