1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af folkeeventyret 'Hvem der først bliver vred'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af folkeeventyret 'Hvem der først bliver vred' er en dansk-opgave til 9. klasse. Fylder 3 sider (852 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 31. maj 2017.

Denne opgave indeholder en analyse af folkeeventyret 'Hvem der først bliver vred'. Den undersøger eventyrets genretræk, handlingsforløb, komposition og sprog. Derudover gives en karakteristik af hovedpersonerne, især Tosse-Hans, og en dybdegående diskussion af eventyrets centrale temaer og morale.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af folkeeventyr med fokus på genretræk, komposition og tema. Giver god inspiration til andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • folkeeventyr
  • genretræk
  • komposition
  • modsætninger
  • morale
  • personkarakteristik
  • tålmodighed
  • tema
  • tosse-hans
  • undertrykkelse

Der var engang/de levede lykkelig... (formelsprog) 3-tals loven. Overgang fra barn til voksen. (Udvikling) Modsætninger = 2-talsloven. (God-ond, dum-klog.) overnaturlige væsener. Prøver. Morale –> opdragelse.

Folkeeventyr: % Forfatter.

2. Handlingsreferat.

Der er en familie med en mor, far og tre sønner. Den ældste hed Per, den anden hed Povl og den yngste hed Hans. Han blev kaldt Tosse-Hans fordi de syntes han var en mærkelig fyr og at han ikke kunne noget. Da Per blev gammel nok skulle han i finde et arbejde. Han endte hos en trold som han lavede en aftale med. Den aftale var at den der først blev vred fik skåret ”en rem af sin bug, og en rem af sin bag”, og så skulle der drysses salt i sårene. Og så fik man ikke sin løn for arbejdet. Da det kom til at Per skulle have mad sagde trolden at han skulle kigge op over døren hvor der stod, ”ingen mad i dag, først i morgen”. Det skete hver dag i 2 dage indtil at Per blev vred og så skulle der jo gå efter aftalen de havde lavet. Da Per kom hjem uden penge blev Povl sendt ud for at søge et arbejde. Han endte ved trolden og fik samme aftale som Per. Det gik da også ligesådan for Povl som det havde gået for Per. Så kom Povl hjem uden penge og så vidste forældrene ikke hvad de skulle gøre. De tænkte slet ikke på at sende Tosse-Hans afsted. En aften var Tosse-hans væk og han var så taget afsted for at søge arbejde selv. Han endte også hos trolden og fik samme aftale som hans brødre. Tosse-hans klarede det så bare en del bedre en de to andre. Han fandt en måde selv at skaffe mad på. Han lavede brød af noget af det korn han høstede, og han solgte troldens grise så han fik penge til at købe andre madvare. Til sidst havde han misforstået så mange ting trolden sagde og gjort det hele forkert så trolden blev vred, og så skule det jo gå efter aftalen. Tosse-Hans kom så hjem med alle de penge han havde tjent og de levede så lykkeligt til deres dages ende.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver