Frank blev født i 1966 og voksede op i Aarhus. Han gik på male/tegneskole på et akademi. Derefter har han selvstendigt arbejdet med kunsten, blandt andet i arbejdet som pædagog på enkelte skoler eller som SFO – siden 2012 har han undervist i billedkunst.
På billedet ser vi en masse lyse, glade sommerfarver. Det lyserød og grøn som træder mest igennem. Gulvet er dog hvidt og sort tænker jeg, dog synes jeg at den sorte har en blå nuance. Gulvet er bygget op som et skakbræt.
Omkring midten af billedet ser vi en slags åbning. Jeg tænker at det måske er en portal. En portal til en ny verden, til fremtiden. Træerne er sammen om at danne denne port, og den er blevet fremhævet med en lys gul i midten af den. Det kan måske fortolkes som lyset i enden af tunnelen eller noget andet positivt. Træerne udgør en vej, og den fører til selve porten.
Porten er malet med en mere blød farve, i dette tilfælde er midten af den gul. Udenom er den grøn og lyserød. Gul er for optimisme, oplysning og lykke, grøn er for rolig og forfriskende og den lyserøde er lidt sensuel og lidenskabelig, uden at den går hen og bliver for sprudlende.
Det er gratis at oprette en konto