Han opdagede sammenhængen mellem elektrisk strøm og magnetisme, da han levede i guldalderen. Hans alsidighed hjalp til opdagelsen.
Han indførte og udbredte naturvidenskaben i Danmark.
Da han levede anede han ikke, hvad hans opdagelse kunne bruges til, det var først efter hans død, at man opdagede hvad det kunne bruges til.
Han ville studere farmetasi samt læse filosofi, men inderst inde ville han helst være kemiker, men det var der på det tidspunkt ikke nogen uddannelse der hed, så han valgte farmetasi, som lå tæt op ad kemikeruddannelsen.
Det hele strtede med at han opdagede at der var modstand når han rørte ved noget, men siden det ikke eksploderede måtte der også være en tiltrækningskraft.
Han brugte Voltas eektriske søjle til sine forsøg.
Han blev meget inspireret af en af de førende tyske forskere, Johann Ritter, men denne tysker blev også skyld i et af Ørsteds største nederlag, da Ørsted ikke var specielt kritisk over det der kom ud af Johanns mund. Nederlaget kommer i Paris, hvor han skullevise sine forsøg til denne tids absolutte verdenselite, men det mislykkedes, og på denne måde fik han også et kæmpe stort tilbageslag ift. Hans rolle i Danmark.
Han har fundet 2000 danske ord, da han synes at sproget manglede lidt.
Det er gratis at oprette en konto