1 / 2 sider - klik for at bladre

Mobning på de sociale medier

  • Tysk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Mobning på de sociale medier er en tysk-opgave fra 2017 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 2 sider (443 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 18. august 2020.

Her er en tysk stil der omhandler mobning på de sociale medier. Jeg har skrevet om hvordan man kan rette op på samt hvad social mobning gøre ved en person. Jeg har virklig brugt lang tid på at lave den. Jeg håber I vil kunne lide den og downloade den en masse gange. PS. Jeg fik ikke 10 men 10 med pil op <3

De sociale medier kan føre til nye venskaber, men det kan også være en ny måde at forfølge mennesker med stødende kommentarer og trusler. Vi har alle prøvet at få en besked, som vi ikke altid bliver lige glade for, det kan være en besked der gør dig ked af det eller måske sur. Men nogen oplever det mere end andre. Vi har alle hørt om en eller flere, der er blevet mobbet på internettet. Det er blevet til en normal ting der sker for mange især unge, men hvorfor er det lige pludselig blevet så udbredt? Hvad skal vi gøre? hver dag ser man overskrifter om hård mobning på internettet og deling af nøgenbilleder. Vi ved alle det sker, men der er ikke nogen der gør noget. Folk ved godt det er ulovligt, men gør det alligevel. Nogle unge ødelægger endda et andet menneskes liv, ved at sende personlige billider af personen, jeg syntes de mennesker frotjener en hvis form for straf. Hvordan starter det? Digital mobning er noget andet, end mobning ude i skolegården. Det er en del lettere at sidde hjemme bag en skærm og svine et andet menneske til, Jeg tror egentlig ikke der et svar på hvorfor man gør det, jeg tror bare at nogen folk har det behov få at nedgøre andre mennesker, fordi de har det dårligt med dem selv, og så bruger de internettet til at mobbe andre, så det også får et dårligt selvværd. Mobning på de sociale medier er noget jeg høre meget om, både når jeg er der hjemme ved aftensmaden og når jeg er i skole. Det fylder mere og mere i vores hverdag, men jeg tror ikke det er fordi folk er begyndt at mobbe mere, men grænserne har bare udvidet sig, på den måde at man altid kan komme i kontakt med personen lige når man har lyst. Hvad gør det ved os? Over alt hør vi om børn eller teenagere der bliver mobbet i skolen og det stopper ikke når skoledagen er ovre, at gå hjem fra skole var før et pusterum, men det er det ikke længere, for nu finder de kan ikke være nogen steder uden at de bliver nedgjort på en eller anden måde. I nogle tilfælde bliver det ført ud i så ekstremer, at de unge mennesker kan begynde med selvskade og i værste tilfælde selvmordstanker.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver