Raketter har spillet en stor rolle i historiske begivenheder verden over, det gjaldt især under den kolde krig og Cubakrisen. Raketter spiller derfor en stor rolle, når der føres krig verden, hvor udviklingen af dem har fundet sted siden 1200-tallet. Dog har man på de sidste 50 år bygget raketter store nok til at løfte rumfartøjer eller satellitter ud i rummet. Der findes mange salgs raketter, som kan affyres på forskellige måder, dette kan ske blandt andet med ild, krudt eller vand.
I denne opgave er der fokus på vandraketter, som bruger kun vand og luft for at blive affyret, og dette gør det interessant at undersøge, hvordan vandraketter bliver opsendt.
Gennem opgaven skildres der hvorvidt matematiske udregninger og fysiske principper kan have en sammenhæng med raketter og deres bevægelse. Her vil Newtons 2. lov og bevægelsesmængde danne en udledningen af raketligning. Samt en redegørelse for metoden af separation af de variable, og fysiske antagelse om både raketligning med og uden tyngdekraft, som er nødvendig for rakettens virkemåde.
Der vil desuden inddrages en del eksperimentelle undersøgelser som ligger til grund for om teorien kan bekræftes.
Eksperimenterne udfolder sig i et lodret kast, hvor den maksimale stighøjde beregnes for vandraketten under forskellige mængder af vand, for at se om vandindholdet spiller i rolle.
Det er gratis at oprette en konto