1 / 2 sider - klik for at bladre

Kønsforskelle i skolepræstationer: Kåre Fog og PISA

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kønsforskelle i skolepræstationer: Kåre Fog og PISA er en dansk-opgave til 1.g el. lign., afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (514 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 10. april 2018.

Redegørelse for Kåre Fogs analyse af drenge og pigers indsats og resultater i skolen. Opgaven undersøger udviklingen i PISA- og TIMMS-resultater i de nordiske lande, især Danmarks faldende præstationer og drengenes markante tilbagegang.

Redaktørens vurdering
7 God
Redegørelse for Kåre Fogs analyse af kønsforskelle i skolepræstationer. Indeholder relevante referencer til PISA- og TIMMS-undersøgelser, hvilket giver god inspiration.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • drenge og piger
  • fysik
  • kåre fog
  • kønsforskelle
  • matematik
  • nordiske lande
  • pisa
  • skolepræstationer
  • timms
  • uddannelse

Drenge og Pigervores skriver Kåre fog skriver om hvad forskellen er mellem drenge og pigers indsats og resultater i skolen. Drengene var de bedste til de hårde fag som Fysik og matematik og hvor pigerne var det mest de sproglige fag, men gennem årene har det ændret sig meget med nogle testresultater som viser hvordan det viser at drengene ligger højest.

PISA- og TIMMS-resultater er to internationale undersøgelser af skoleelevers færdigheder i modermålsfag, matematik og naturvidenskab, som har vist at drenge er klogere end pigerne til de hårde fag. Kåre fog skriver han gerne vil nærstudere resultaterne af PISA- og TIMMS i Danmark, Norge, Sverige og Finland, fordi de her lande har lige stor lighed mellem kønnene.Kåre fog skriver også om forskellene mellem Danmark, Norge, Sverige og Finland1995 i Danmark, dengang lå drengene helt klart højere end piger, men det ændrede sig så rigtig meget i 2007, med at begge køn faldt, men drengene faldt meget mere end pigerne, det endte med at de lå lige, men på et lavere niveau. 1995 i de nordiske lande, lagde de højere end gennemsnittet, men så da tiderne begyndte at nærmede sig 00`erne, faldt de ned på gennemsnittet igen, han havde set på resultaterne fra PISA-undersøgelsen (Programme for International Student Assessment) det kunne han bruge til at se udviklingen fra år 2000 og frem. I år 2000 lå drengene lidt højere end pigerne, efter det skete der et fald for begge køn, først langsomt, men fra 2009 et kraftigt fald. Igen er faldet størst for drenge, sådan at de to køn rammer samme lave niveau i 2012. det der sker er faktisk negativt. Pigerne er kommet op på siden af drengene. Der er derimod tale om, at vi har fået en dårligere skole, hvor især drengene fungerer dårligere, og de er faldet ned på niveau med pigerne, det er ikke for at svine pigerne til, men for at vise hvordan skolerne er, for drengene er faldet markant efter årene.I 1995 lå kønnene i de nordiske lande langt over det internationale gennemsnit, men frem til 2015 er der for begge køn sket et enormt fald i både matematik og fysik, sådan at de nordiske lande nu ligger langt under det internationale gennemsnit. Men hele vejen igennem ligger drengene stadigvæk et godt stykke over pigerne. Det er, som man kunne forvente, for fysik og avanceret matematik kræver særlige evner, især til at forestille sig ting rumligt, og her har drenge en medfødt fordel i forhold til piger. Man får et indtryk af skolen er dårligere for drengene end for pigerne. Eftersom de to køns præstationer er blevet ens, skyldes det åbenbart, at drengene trives relativt dårligt i skolen og ikke lærer så meget som tidligere. Skolen tænker mere på den sproglige side end for det matematisk-fysiske, det vil sige den er blevet mere orienteret mod de fag, hvor pigerne står stærkest.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver