I vores fremvisning arbejdede vi overvejende med at bryde den 4. væg, at bryde tiden og stedets enhed (Bl.a. ved åbent sceneskift), udover det arbejdede vi også med at være demonstrerende for vores roller og ikke indleve os i dem. For at bryde den 4. væg samt at bryde tidens og stedets enhed var der fortæller på som fortalte, at ’’Nu er vi her…’’ og vi prøvede at gøre det meget tydligt, at vi (rollerne) var bevidste om, at de var roller og derved være meget demonstrerende i vores bevægelse (F.eks. i tennis spillet da vi både gjorde brug af overdrevene unaturalistiske bevægelser samt usynlige rekvisitter).
Hvad var din rolle/funktion?
Min rolle i stykket var som to mennesker, den ene en tennis spiller som spiller tennis sammen med hendes ven hvor at vennen midt i spillet får skudt bolden ud i skoven, når scenen i skoven foregår træder tennisspilleren ud, og ind kommer min anden rolle, en golfspiller, som også leder efter sin bold, og dermed tager den bold (Elena) havde i hånden.
Hvilke ”kvaliteter” ligger der i denne skuespil-teknik?
Jeg er ikke helt sikker på hvad der menes ved spørgsmålet, men jeg tager og svare som hvad der kan være godt ved den episke skuespil-teknik.
Det er gratis at oprette en konto