Essay - helliger målet midlet?

Essay - helliger målet midlet? er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 1 side (372 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 25. juni 2018.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 1 side PDF
  • 1 downloads

Skribentens beskrivelse af Essay - helliger målet midlet?

Udkast Er det okay at gøre noget forkert eller strafbart til fordel for et godt formål? Når jeg stiller mig selv det spørgsmål, løber en masse tanker gennem mig. F.eks. at stjæle, det er ulovligt. Hvis man stjæler til et godt formål, gør det det så bedre? I Danmark bliver man straffet, hvis man har gør noget kriminelt. Der er forskellige meninger om, hvordan og hvor længe de kriminelle skal straffes. Rigtig mange i Danmark mener, at vi skal have hårdere straffe, end vi har i dag. Hvis der stod et fattigt og underernæret barn, ville man så stjæle for at give mad til barnet, for at redde dets liv?

Uddrag fra opgaven

Helliger målet midlet? Er det okay at gøre noget forkert eller strafbart til fordel for et godt formål? Når jeg stiller mig selv det spørgsmål, løber en masse tanker gennem mig. F.eks. at stjæle, det er ulovligt. Hvis man stjæler til et godt formål, gør det det så bedre? I Danmark bliver man straffet, hvis man har gør noget kriminelt. Der er forskellige meninger om, hvordan og hvor længe de kriminelle skal straffes. Rigtig mange i Danmark mener, at vi skal have hårdere straffe, end vi har i dag. Hvis der stod et fattigt og underernæret barn, ville man så

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver