1 / 7 sider - klik for at bladre

Lignelser om næstekærlighed og barmhjertighed

Det er gratis at oprette en konto

Lignelser om næstekærlighed og barmhjertighed er en religion-opgave til 9. klasse. Fylder 7 sider (3.005 ord, ca. 13 min. læsning) og blev publiceret 8. juli 2018.

Denne mundtlige prøve i religion fokuserer på lignelser om næstekærlighed og barmhjertighed. Opgaven undersøger forholdet mellem mennesker og næstekærlighed i nutiden og diskuterer barmhjertighedens relevans i dag sammenlignet med Jesu tid. Kilder inkluderer Det Nye Testamente og aktuelle nyhedsartikler.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Velforberedt mundtlig prøve i religion med klar problemstilling, relevante kilder og uddrag af bibeltekster. Giver god inspiration til emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • barmhjertighed
  • det nye testamente
  • flygtninge
  • jesus
  • kristendom
  • lignelser
  • næstekærlighed
  • samaritaner

Problemstilling: Hvad er forholdet mellem mennesker og næstekærlighed nu til dags og er barmhjertighed mere relevant i dag, end det var da Jesus fortalte lignelser om barmhjertighed?

Produktbeskrivelse: Prezi med vores kilder (på USB)

Kilder:

Den barmhjertige samaritaner (det nye testamente, Lukas evangeliet, kapitel 10, vers 25 til og med vers 37)

Interview

21-årig kvinde redder mand fra døden (Tv øst) 7/5 – 2018

Hvad er der blevet af danskernes næstekærlighed? (Jyllands-Posten) 18/11 – 2018

Bjergprædiken (det nye testamente, Matthæus' fortælling om Jesus, kapitel 5, til og med vers 48)

Underskrifter:

Elever

Lærer

Kolding Realskole ? Vesterbrogade 6 ? 6000 Kolding ? Tlf. 75 52 05 00 ? [EMAIL XX] ? koldingrealskole.dk

Bilag 1:

Lignelsen om den barmhjertige samaritaner

v25 Da rejste en lovkyndig sig og ville sætte Jesus på prøve og spurgte ham: »Mester, hvad skal jeg gøre for at arve evigt liv?« v26 Han sagde til ham: »Hvad står der i loven? Hvad læser du dér?« v27 Manden svarede: »Du skal elske Herren din Gud af hele dit hjerte og af hele din sjæl og af hele din styrke og af hele dit sind, og din næste som dig selv.« v28 Jesus sagde: »Du har svaret rigtigt. Gør det, så skal du leve.« v29 Men han ville retfærdiggøre sig selv og spurgte Jesus: »Hvem er så min næste?« v30 Jesus svarede og sagde: »En mand var på vej fra Jerusalem ned til Jeriko og faldt i hænderne på røvere. De trak tøjet af ham og slog ham, så gik de og lod ham ligge halvdød. v31 Tilfældigvis kom en præst den samme vej; han så manden, men gik forbi. v32 Det samme gjorde en levit, der kom til stedet; også han så ham og gik forbi. v33 Men en samaritaner, som var på rejse, kom hen til ham, og han fik medynk med ham, da han så ham. v34 Han gik hen og hældte olie og vin i hans sår og forbandt dem, løftede ham op på sit ridedyr og bragte ham til et herberg og sørgede for ham. v35 Næste dag tog han to denarer frem, gav værten dem og sagde: Sørg for ham, og hvad mere du lægger ud, vil jeg betale dig, når jeg kommer tilbage. v36 Hvem af disse tre synes du var en næste for ham, der faldt i røvernes hænder?« v37 Den lovkyndige svarede: »Han, som viste ham barmhjertighed.« Og Jesus sagde: »Gå du hen og gør ligeså!«

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver