1 / 2 sider - klik for at bladre

Grundlæggende elektriske begreber og love

  • Fysik
  • 2.g el. lign.
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Grundlæggende elektriske begreber og love er en fysik-opgave til 2.g el. lign.. Fylder 2 sider (323 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 6. november 2018.

Denne opgave definerer centrale begreber inden for elektricitet, herunder strøm, spændingsforskel og elektrisk effekt. Den forklarer Kirchhoffs 1. lov og Ohms lov med eksempler. Desuden introduceres Q-værdien for kernefysiske reaktioner. En god introduktion til grundlæggende fysik.

Redaktørens vurdering
7 God
Klar og præcis gennemgang af grundlæggende elektriske begreber og love med formler og eksempler. God som opslagsværk for andre elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • elektricitet
  • elektrisk effekt
  • fysik
  • kirchhoffs lov
  • ohms lov
  • q-værdi
  • resistans
  • spænding
  • strøm

Strøm har noget at gøre med ladning pr tid. Ladning kan både være strøm af protoner og elektroner

Kirchhoffs 1 lov

Sum af strøm mod knude = strøm fra knude

Loven: I1=I2+I3

I1 løber til knudepunktet, hvor I2 og I3 løber fra knudepunktet.

Fx: I2=3A, I3=7A

I1=I2+I3

I1=3 [A]+7 [A]

I1=10[A]

Spændingsforskel

I et elektrisk kredsløb har man en spændingskilde. Ledningerne er som regel fremstillet af kobber. Et kobberatom har afgivet en eller flere elektroner. Disse kan stort set frit bevæge sig rundt i ledningen.

Q-værdien for en kernefysik eller kemisk reaktion, er mængden af energi reaktionen afgiver eller bruger. Q-værdien findes ved at tage forskellen i masse før og efter reaktionen. Q-værdi måles normalt i MeV, mega-elektronvolt.

Ohms lov

U=spændingsforskel

I=strømstyrke

Størrelsen af proportionalitetsforskellen R afhænger af metaltråden. Vi kalder R metaltrådens resistans. Der gælder:

R=UI

Enheden for R bliver UI, som kaldes ohm med symbolet ?. Vi har således: ?=VA

Vi finder en komponants resistans ved at dividere spændingsforskellen over komponanten med strømstyrken igennem den.

Fx hvis vi har spændingsforskellen over en elkedel til at være U=230 V, og strømstyrken igennem elkedlen er I=5,0 A, får vi elkedlens resistans til

R=UI=230 V5,0 A=46 ?

Man kan bestemme resistansen ved at måle U og I fx ved hjælp af et ohmmeter.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver