Titel: Fucking Forelsket. Jeg tror den hedder Fucking Forelsket fordi Andreas (Hovedpersonen i bogen) er forelsket, og i hvert fald i starten skriver han om hvor træls det er.
Forside: På forsiden er der et rødt hjerte med en form for tråd viklet udenom. Der er også et billede af en pige med flammer om sig, og hvad jeg tror er et søm på hovedet. Baggrunden er gul. Jeg tror hjertet symboliserer hvordan han hader at han skal være forelsket, og billedet med pige på symboliserer Monika fordi han vil ikke være forelsket i hende.
Hundelortprincippet:
Hundelortprincippet går ud på, at man en gang imellem træder i en hundelort, og det kan ikke nytte noget at blive sur, man skal bare prøve at glemme det ellers går man bare og ser efter hundelorte hele tiden.
Jeg tror inderst inde at det henviser til at han skal prøve at glemme Monika, for ellers lægger han bare mere mærke til hende.
Eyes wide shot:
Han mener at før har han været så optaget af sine egne problemer og hvad der er sket i sit eget liv, at han ikke har lagt mærke til de de andre to. Han har selfølgelig set dem osv. Men han har ikke tænkt så meget over hvordan de ser ud osv.
Det er gratis at oprette en konto