Side 1 af 2

Ærøfærgen

Ærøfærgen er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 2 sider (469 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 4. maj 2019.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 7
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Ærøfærgen

Det er en dagbog lign. opggave, hvor at man skulle bruge kilder fra nettet til at skrive historien og derefter øve sig i at lave kildeliste.

Uddrag fra opgaven

En længere tur end forventet Klokken var 16.14 da Ærøfærgen begyndte at sejle. Mig og nogle af de andre elever var på vej tilbage til efterskolen. Amalie og jeg stod ude på dækket da den begyndte at sejle. Jeg bliver altid søsyg, jeg kun- ne allerede mærke kvalmen byggede sig op nede i maven og kravlede sig længere op i halsen på mig. Alle de andre passagerer så afslappede ud, mens vinden blæste i deres hår. Nu er klokken lidt i 5. Vi sidder alle sammen nede i kantinen og spiser vores mad. Maden er ikke impo- nerende selvom vi

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver