1 / 3 sider - klik for at bladre

Analyse af Suspekts raptekst 'Danmark'

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 12
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Analyse af Suspekts raptekst 'Danmark' er en dansk-opgave til 9. klasse, afleveret til karakteren 12. Fylder 3 sider (1.048 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 20. maj 2019.

Denne opgave præsenterer en analyse af Suspekts raptekst 'Danmark' fra albummet 'V'. Den fokuserer på sangens komposition, herunder rim og fortællerforhold, samt en dybdegående karakterisering af det lyriske jeg og du. Opgaven undersøger desuden virkemidler som intertekstualitet og billedsprog, og diskuterer sangens temaer om nationalisme, fædrelandskærlighed og kritik af det danske samfund, herunder racisme og politikeres rolle.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af en raptekst med fokus på komposition, virkemidler og samfundskritik. God struktur og dækker mange aspekter af teksten.
Struktur
12
Faglig dybde
10
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • billedsprog
  • danmark
  • fædrelandskærlighed
  • intertekstualitet
  • nationalisme
  • racisme
  • raptekst
  • samfundskritik
  • suspekt
  • thorvald stauning

Det er den politiske/moralske tekst, fordi han vil belære og have at lytterne skal rette op på de fejl der er lavet i DK. Som f.eks. at Danmark er blevet et racistisk land.

Komposition:

Ydre

Der er en intro bestående af 10 vers.

1. vers består af 30 vers

2. vers består af 19 vers

Omkvæd består af 13 vers

Der bliver brugt parrim

Side 1, 1. strofe. F.eks. “syndig mand” og “følgestand”.

Side 2 skiftes det til enderim. F.eks. vers 14 og 16 som er “selvglad” og “helbred”.

Indre

Det er en 1. personsfortæller da fortælleren siger meget “jeg” og snakker i jeg form.

Konflikten består af at Danmark har fået et dårligt ry fordi vi er respektløse og racistiske.

Fortællestilen er lidt episk fordi den er lidt fortællende og berettende.

Det er svært at sige om den er kronologisk da der ikke helt er en handling i rappen.

Personer:

Det er Danmark som er i centrum af teksten. Det er nok også derfor at rappen hedder Danmark. Digtets stemme er berettende da den taler udad til os.

Det lyriske jeg:

Indre

Danmark er jeg’ets yndlingsland.

Jeg’et mener også at man ikke skulle have fulgt regler fordi der står at vi skulle have smidt bogen i tågen.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver