”Hedebølge” er en novelle af Helle Helle fra hendes novelle samling ”Dyr og biler” fra år 2000.
Novellen omhandler den kvindelige jeg-fortæller, som vi aldrig får et navn på, og hendes 2 år
ældre kæreste, som hedder Søren. Vores fortæller og hendes kæreste bor i en lejlighed, over en tankstation, som er ejet af Sørens far, og hvor Søren også arbejder.
Som sagt er novellen skrevet i jeg-fortæller, som er knyttet til den kvindelige hovedperson.
Samtidigt er novelle skrevet i tilbageblikskomposition, da novellen strækker sig over længere tid end fortælletiden.
Selve novellen handler om vores hovedperson der lige er gået ud af gymnasiet, så hun er omkring 18-19 år gammel. Søren er hendes 12 år ældre kæreste, så han er omkring 30 år gammel.
Sørens forældre bor i en lejlighed lige ved siden af, eller som vores fortæller selv udtrykker det: ”klods op ad forældrenes”, hvilket også må være en udfordring for det unge par, at bo så tæt på sine forældre og svigerforældre, når man måske drømmer om sit eget sted.
Noget der også er meget tydligt i denne novelle, er at deres forhold måske ikke går super godt, men det faktisk er lidt ude på et sidespor. Gennem hele novellen oplever man ikke så meget kærlighed og intimitet mellem vores fortæller og Søren. Et eksempel på at det kan være da de sidder og taler om bryllupsrejse: ”Jeg lænede mig frem mod hans ansigt for at han skulle kysse mig. Han pustede til mit hår.” Her kan man tydeligt mærke at Søren på en måde får kolde fødder af at tænke på bryllup og derfor reagere ved at puste på hende i stedet for at kysse hende, som ville være en normal reaktion på at tale om fremtiden med ens kæreste.
Det er gratis at oprette en konto