Side 1 af 2

Min Generation - Selfiegenerationen

Min Generation - Selfiegenerationen er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 10. Opgaven fylder 2 sider (855 ord, ca. 4 min. læsning) og blev publiceret 9. oktober 2020.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 10
  • 2 sider PDF
  • 3 downloads

Skribentens beskrivelse af Min Generation - Selfiegenerationen

Der er mange meninger om selfies, er det sundt eller usundt. Jeg tror helt personligt ikke på at det kan være sundt, man opstiller jo en uvirkelig verden når man tager selfies. Der er ingen der har så godt som billederne viser, men andre mener det er sundt. Min generation? Jeg tænker ikke på mig selv som en del af selfiegenerationen, jeg havde engang det på samme måde som så mange andre. Jeg lagde ikke mange billeder op, men jeg opdagede hvor meget det kom til at fylde. Nu er jeg stoppet og bruger hverken Snapchat eller Instagram. Så derfor kan godt være irriterende, at blive betragtet som en selfiegeneration. Det er nemlig langt fra alle der er en del af den, der er mange der ikke tager selfies og mange der ikke er så selvglade og narcissistiske som min generation beskrevet.

Uddrag fra opgaven

Min generation – selfiegenerationen Vi kender dem alle sammen, dem der altid sidder med telefonen og tager selfies. Den første generation, der altid har levet med selfies kaldes selfiegenerationen. Selfiegenerationen er kendetegnet af selvoptagethed og narcissisme. Hvor man konstant tager billeder af sig selv for at vise hvor godt man ser ud, har det og hvor perfekt ens liv er. Det er også kendetegnet af en trang til likes og anerkendelse på de sociale medier. Likes kan efter min mening godt sammenlignes med karakterer i folkeskolen, efterskolen, gymnasiet og universitetet hvis du for lavere end du havde regnet med bliver

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver