1 siders PDF

Osteproduktion og undervisningsforløb

Det er gratis at oprette en konto

Osteproduktion og undervisningsforløb er en fysik/kemi-opgave til 8. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 1 side (278 ord, ca. 1 min. læsning) og blev publiceret 16. november 2019.

Denne opgave beskriver processen for osteproduktion, fra malkning af køer og mælkens ankomst til mejeriet, til rensning, standardisering, homogenisering og pasteurisering. Derudover præsenteres et tværfagligt undervisningsforløb i naturfag og hjemkundskab, der fokuserer på ost, ernæringsindhold og sociale, kulturelle samt historiske aspekter.

Redaktørens vurdering
7 God
Beskriver osteproduktionens faser og et tværfagligt undervisningsforløb. Indholdet er klart og informativt, velegnet som inspiration for elever.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
7
  • ernæring
  • hjemkundskab
  • levnedsmidler
  • mejeri
  • mælk
  • naturfag
  • osteproduktion
  • pasteurisering
  • undervisningsforløb

Ostens vej til vores bord, begynder med at landmanden malker sine køer. Mælken bliver hentet af en mælkebil og kørt til mejeriet. På mejeriet kommer mælken i en stor køletank. Mælken bliver nu renset for urenheder og hvad der ellers kan være kommet i hos landmanden. Mælken skal nu igennem centrifugen og standardiseres, dvs. at fedt indholdet i mælken reguleres, det foregår således at mælken bliver slynget rundt i centrifugen, og fløden samler sig i midten og man kan nu suge fløden ud hvis man ønsker en mager ost. Hvis det er skimmeloste der skal produceres, skal mælken homogeniseres, det foregår i en homogenisator, hvor fedtkugler bliver slået i stykker, og dette bevirker at fedtlaget fordeler sig i mælken istedet for at flyde ovenpå. Mælken bliver nu varmebehandlet/pasteuriseret ved at blive opvarmet til 72 grader i 15 sekunder, så er alle skadelige bakterier blevet drabt. Nu hældes mælken i et stort kar, hvor der skal tilsættes forskellige stoffer, som har virkning på at mælken bliver til ost.

---

Undervisningsforløb

Undervisningsforløbet er planlagt til at vare 5 uger, og er tværfaglig med natur/teknik hvor der arbejdes med landbrug, og i hjemkundskab har vi valgt at koncentrere os om ost, vi kunne også have valgt mælk, æg, brød eller kød, men eleverne valgte ost. Derfor råder vi nogle mandage over 3 timer.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver