1 / 2 sider - klik for at bladre

'Ondskaben' af Jan Guillou, resume og anmeldelse

  • Dansk
  • 10. klasse
  • Afleveret til 7
  • 2 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

'Ondskaben' af Jan Guillou, resume og anmeldelse er en dansk-opgave fra 2008 til 10. klasse, afleveret til karakteren 7. Fylder 2 sider (591 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. marts 2010.

Resume af Jan Guillous selvbiografiske roman 'Ondskaben', som følger den unge Erik og hans kamp mod vold og hierarki på en kostskole. Opgaven indeholder en detaljeret gennemgang af handlingen og en personlig vurdering af bogen.

Redaktørens vurdering
7 God
Opgaven indeholder et detaljeret resume af 'Ondskaben' og en personlig anmeldelse. Den er velstruktureret og giver god indsigt i bogens handling.
Struktur
7
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • hierarki
  • jan guillou
  • kostskole
  • mobning
  • ondskaben
  • resumé
  • roman
  • ungdom
  • vold

Bogen er skrevet af jan Guillon, som er en svensk forfatter. Den er skrevet i år 2004.

Den er bearbejdet af Kirsten Kirch.

Hovedpersonen er Erik, det er ham man høre om hele bogen igemmen.

Bipersonerne er Erik´s mor, Erik´s far, Erik´s lillebror,og så er det også rektoren fra hans første skole, fyrtårnet som er stærkere end Erik, og højere end de fleste drenge fra 8. Så er der Pierre som er den dreng, som Erik deler værelse med på solbakken, Marja kommer fra Finland og hun er køkken pige på solbakken

Resume bogen handler om en dreng som er 15 år, og går på statsskolen i stockholm. Erik er leder af en bande, som låner penge ud, og sætter renter på. Og hvis de ikke, aflevere pengene til tiden, for de nogen bank af enten bokseren eller fyrtårnet. Hjemme trives han slet ikke godt, Erik for hver aften slag af sin far med enten børsten eller pisken, mens moren spiller klaver. Hans familie består af Erik´s far, Erik´s mor, Erik´s lillebror. Senere begynder de at stjæle, gramofon plader som de så sælger i skolegården, en dag bliver de gennem skuet. Og og han bliver smidt ud af statsskolen, han kommer over på en kost skole, som hedder solbakken. Den ligger lige ud for byen, han bliver hurtigt gode venner med ham han deler værelse med, de snakker lidt på solbakken er de gamle eleverne som opdrager de nye. og de har ikke rigtigt de samme interasser. Pierre er mere den der type som hellre vil sidde og læse en bog, mens Erik vil svømme eller dyrke sport, der går ikke længe før han også laver balade, på solbakken han kender firkanten, firkanten er et sted hvor eleverne, slårs to 2g´er mod en af de elever som har gjort noget forkeret han slog dem begge ud og sådan blev han kendt over helle skolen og senere blev han forelsket i en af køkkenpiger hun var fra finland de kommer sammen. Der er noget på solbakkn som hedder ”klosternatten” det er en gammel tradition på solbakken det er når det bliver et nyt elevråd så om aften er der klosternat, de snakker lidt og de tror at de kommer efter erik den aften og det passer de kommer med en spand lort og pis i og kaster den ind på deres værelse og som hænv gør Erik det samme på Silverson. Og efter det kommer Silverson ikke i spisesallen men en aften kommer han og Erik begyner at håne ham, han sagde hej Skideson , du lugter af lort. Silverson slår løs på ham og han bliver ved med at sige ej Skideson dine hænder lugter af lort. Han begynder med at tæske de der 3g´er . Han går tit ture med Marja, de kysser og hun bliver smidt ud fordi eleverne på solbakken ikke må have noget med køkkenpigerne at gøre.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver