Titel: At gøre sit bedste slår ingen mand af hestenForfatter: Jesper Wung-SungUdgivelsesår: Novellen er første gang trykt i Jesper Wung-Sungs novellesamlinger Trælår (2009) og igen i Tretten tynde teenagere (2010).
Info om forfatter: Jesper Wung-Sung (født 23. maj 1971 i Marstal) er en dansk forfatter og foredragsholder.Han har over 30 udgivelser bag sig. Han har vundet mange priser for sine forskellige romaner, noveller og film manuskrifter. Han laver mest ungdomsromaner.
Indledende forståelse af tekstens tema og hovedproblem: 2 brødre alene hjemme i 14 dage, kan gå gruelig galt. Det gør det i hvert fald i denne novelle. Forældrene er taget på ferie, og de to drenge Jeppe og Jacob har brugt de sidste 11-12 døgn med spil, film og fast food. Da de så får besøg af deres ven ”Vorte-Morten” kommer der lidt liv i huset, men Morten ender med at blive begravet i haven, og da Jeppe og Jacob senere får et rengøringsvanvid, takket være Charles Ingalls fra ”Det lille hus på prærien” ender resterne af Vorte-Morten på Jacobs trøje.
Komposition
Teksten er delt tydeligt op nogle steder, og andre steder kun med et lille linjeskift. Jeg har valgt at give hver af de afsnit en overskrift, der dækker den del af historien.
Det er gratis at oprette en konto