Side 1 af 5

Hunden” er en novelle , skriver af Kim fupz Aakeson.

Hunden” er en novelle , skriver af Kim fupz Aakeson. er en dansk-opgave til 9. klasse, der blev afleveret med karakteren 7. Opgaven fylder 5 sider (1.094 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 29. december 2019.

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Karakter 7
  • 5 sider PDF
  • 99 downloads

Skribentens beskrivelse af Hunden” er en novelle , skriver af Kim fupz Aakeson.

Den novelle handler om en dreng og en hund. De begge to står i et sted for at venter sine mor. Mens mor er på vej til at købe ind. Hunden” er en realistisk historie om en dreng, der er jaloux på hans mors hund, da han føler hun behandler den bedre end ham. Hunden gør efter morens mening intet galt, men hun kan altid finde noget, der er galt med hendes søn. Han får heller ikke lov til at få en god kage med flødeskum, som moderen gør og hun deler med hunden, han skal nøjes med en linse, som er så tør, den springer fra tallerkenen, og selvom han rydder pænt op og støvsuger efter, gør han det aldrig godt nok.

Uddrag fra opgaven

Analysemodel til noveller Nævn kort, at genren er en novelle, nævn forfatteren og årstallet for udgivelsen. ”Hund” er en novelle , skriver af Kim fupz Aakeson. Gyser, komedie, drama, thriller Giv et kort handlingsreferat. Hvordan passer titlen til novellens handling? Den novelle handler om en dreng og en hund. De begge to står i et sted for at venter sine mor. Mens mor er på vej til at købe ind. Hunden” er en realistisk historie om en dreng, der er jaloux på hans mors hund, da han føler hun behandler den bedre end ham. Hunden gør efter morens mening intet

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Lignende opgaver