Det er et oliemaleri malet af Christoffer Wilhelm Eckersberg. Det er malet på et lærred og måler 125 x 85,5 cm. Det er på statens museum for kunst.
Beskrivelse:
De sidder i et rum der næsten er helt tomt der er kun et bur med en papegøje inde i det. Den ene af dem sidder og kigger på buret med papegøjen og har løftet sin hånd op imod buret. Den anden står med sådan en lidt løs hånd på stolen som søsteren sidder i og i den anden hånd har hun et stykke strikketøj.
Komposition:
De er blevet placeret midt i billedet og der er mange lige linjer i billedet. Det giver en ro i billedet at pigen står da det skaber en slags søjle i billedet.
Rum:
Det er et totalt billede og der er normalperspektiv.
Farver:
Der er meget mørkt oppe i venstre hjørne som får ens blik til at søge ned mod venstre. Der er mange mørke farver men dog er de stadig varme. De mørke farver får også pigernes hud til at se meget lys ud.
Lys:Lyset falder på pigerne og får deres hud til at meget lys ud.
Malemåde:
Det er et oliemaleri og der er brugt olie på lærredet.
Det er gratis at oprette en konto