Side 1 af 2

Mit eget debatindlæg

Mit eget debatindlæg er en dansk-opgave til 8. klasse, der blev afleveret med karakteren 4. Opgaven fylder 2 sider (485 ord, ca. 2 min. læsning) og blev publiceret 19. november 2020.

  • Dansk
  • 8. klasse
  • Karakter 4
  • 2 sider PDF

Skribentens beskrivelse af Mit eget debatindlæg

Dette er et debatindlæg om hvorfor voksne tænker så meget over sin økonomi, forhold til børn som ikke gør det, man ser både forskellige synsvinkler i indlægget både fra børn, men også får voksnes synsvinkel.

Uddrag fra opgaven

Debatindlæg:? 9. Maj 2019 Marcus Glerup Hansen 8.T Hvorfor tænker voksne så meget på økonomi i forhold til børn Voksne tænker meget mere på økonomien i forhold til os børn I det senmoderne samfund vi lever i nu tænker voksne for meget, hvad vi bruger vores penge på. Vi børn vil gerne gå i moderne tøj og ikke være uden for fællesskabet, men de voksne forstår ikke, hvorfor vi bruger mange penge på fx. tøj. Forældre må forstå , at vi bruger mange penge fordi vi ikke vil føle os udenfor, hvis de andre har det vil man også have

Få fri adgang for at læse hele teksten og downloade ubegrænset.

Få fri adgang

Du har også set på

Lignende opgaver