Måling af linjerne i brint og sammenligning med en teoretisk beregning via Rydbergformlen. Desuden identificeres et ukendt rør via datablad over sprektrallinier.
Teori: (Beskriv kort hvad et emissionsspektrum er)
Et emissionsspektrum består af linjer ved bølgelængder, der svarer til atomare overgange fra et højere til et lavere energiniveau. Et emissionsspektrum kaldes også for et linjespektrum.
Elektroner ligger i skaller omkring kernen i et atom, elektronerne kan hoppe fra, skal til skal. Hvis en elektron springer indad, så frigiver den energi hvilket hedder emission. Når en elektron hopper indad, bliver en foton udsendt og derved lyser stoffet, med det gælder kun hvis bølgelængden er indenfor det synlige lysområde. Når fotonet bliver frigivet, måler vi på bølgelængden af fotonen og ud fra den bølgelængde kan vi sige hvilket slags atom og hvilken skal den er frigivet fra. Hvis elektronen hopper udad, hedder det absorption og den skal have tilført energi.
Udførsel: (Se det udleverede ark indsæt gerne et billede af opstillingen)
Sæt lyslederkablet i ”Red Tide” og forbind den via USB-kablet til LabQuist.
”Change Unit” ved at trykke på det røde felt på skærmen og vælg: Intensity
(Der skal stå: ”Intensity rel” i skærmen)
Start målingerne ved at trykke på den grønne knap.
Det er gratis at oprette en konto