Unge mennesker forstår ikke, hvorfor forældre er så nederen. Jeg genkender nemlig selv følelsen, at ens forældre altid råber:
”Husk nu regnjakken,” eller ens mor råber:
”Husk cykelhjelmen!” I det øjeblik ens forældre råber det, bliver man irriteret, sur eller måske vred, men dine forældre gør det ikke for at gøre dig sur, men for at hjælpe dig, og fordi de ikke vil miste dig.
Det eneste man tænker på, er hvad ens venner kommer til at sige, eller om de selv har cykelhjelm på.
Kampagnefilmen Nederen forældre kommer nemlig med det rigtige budskab, om at forældre skal passe på deres børn i trafikken.
Budskabet skal tale til forældrene. Det er dem, der har ansvaret for deres børn.
Forældrene bliver nødt til at trænge igennem, også selvom de kunne gå hen og blive en nederen forælder.
Mit forslag er som sagt, at børns forældre bliver nødt til at tage noget ansvar over for deres egne børn. Alle forældre ved, at deres børn ikke synes om at skulle have cykelhjelm på, men det er nødvendigt. Udtalelser, statistikker og samtaler viser, at en cykelhjelm reder liv. Jens fra Sikker Trafik har selv været ude for en ulykke, men hans cykelhjelm reddede ham. Han skrev, ”Det er simpelthen for dumt ikke at passe på sig selv og sine venner eller familie. Cykelhjelmen er effektiv og billig, og hvis ulykken sker, kan den være forskellen mellem et liv i kørestol eller om man går derfra med
Det er gratis at oprette en konto