1 / 3 sider - klik for at bladre

Kropsfremstillinger i 'Tykke Ida' og 'Hård udenpå'

  • Dansk
  • 1.g el. lign.
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Kropsfremstillinger i 'Tykke Ida' og 'Hård udenpå' er en dansk-opgave til 1.g el. lign.. Fylder 3 sider (1.630 ord, ca. 7 min. læsning) og blev publiceret 9. marts 2020.

Opgaven analyserer kropsfremstillinger i DR3-dokumentarerne 'Tykke Ida' og 'Hård udenpå'. Den sammenligner to vidt forskellige kropsidealer og diskuterer, hvordan disse påvirker unges mentalitet og selvværd. Fokus er på selvtillid, sårbarhed og samfundets normer.

Redaktørens vurdering
10 Fortrinlig
Solid analyse af to dokumentarer om kropsidealer og selvopfattelse. Opgaven er velstruktureret og giver god indsigt i emnet.
Struktur
10
Faglig dybde
10
Kilder
10
Fuldstændighed
10
  • dokumentaranalyse
  • dr3
  • kropsfremstilling
  • kropsidealer
  • kønsroller
  • medier
  • sårbarhed
  • selvopfattelse
  • selvtillid
  • ungdomskultur

Kropsfremstillinger I dag har mange unge en forestilling om hvordan den ’perfekte’ krop skal se ud, og hvordan man opnår den. Ud fra det kunne man jo tænke sig at målet var ens for alle, men det er langt fra sandheden. Kroppen er blevet en slags byggeprojekt for de unge. Man kan fjerne lidt af den, også sætte det ind et andet sted. Men kroppen kan måske også komme til at fylde lidt for meget? I de 2 dokumentarer ”Tykke Ida” og ”Hård udenpå” (Begge er fra DR3, ”Tykke Ida” er fra den 1. november 2017, og ”Hård udenpå” er fra den 25.oktober 2017) ser vi to vidt forskellige kroptyper/idealer, som får os til at tænke over, hvad kropsidealer gør ved folks mentalitet i dag. Tykke Ida

Ida har lige siden hun var barn, været overvægtig, eller tyk som er hvordan hun omtaler sig selv (paus ved 01:57). I dag er Ida kropsaktivist, og i hendes øjne så er kropsaktivisme, noget hvor man anerkender alle og deres forskellige kroppe, og synes at alle er lige som de skal være (se 01:44- 02:15). Ida viser stolt sin krop frem, mens hun danser så alle dellerne flyver rundt (se 00:00-00:24). Det fremstiller hende som selvsikker, og at hun hviler i sin krop 100%. Senere er der en montagesekvens (se 01:44-02:15), hvor der kører forskellige billeder fra sociale medier forbi. På billederne ses Ida let afklædt, hvor hun ligesom prøver at nedbryde det her tabu om ’den tykke krop’, som jo oftest ses som grim eller ulækker. Der bliver så også vist andres kommentarer, som er meget positive og støttende. Hele montagesekvensen bliver understøttet af noget ’power musik’ som virkelig underbygger, det med at hun har meget selvtillid (hør 01:44-02:15).

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver