Forrige Side af Fp9 maj 2013
Næste Side af Fp9 maj 2013
Side 1 af 5

Fp9 maj 2013

   
Fag: Matematik
Uploadet: 13/03/2020
Klassetrin:9. klasse
Karakter:10
Skolenavn:Hørup central skole
Antal sider:5
Downloadet: 2 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (104KB)
duusmarcus gav 3.1 stjerner af 5 Log ind for at downloade Fp9 maj 2013
Skribentens beskrivelse af Fp9 maj 2013
Opgave 1.1 Hvad koster tre liter kakaomælk i alt? 1 liter = 11,50 kr. 3*11,50 = 34,50 kr. Tre liter koster 34,50 kr. Opgave 1.2 Hvor mange penge sparer Mikael? 1 liter = 16,95 kr. 2*16,95 = 33,90 kr. 33,90-25kr. = 8.90 kr. 8.90/2 = 4,45 kr. Mikael kan spare 4,45 kr. pr. liter yoghurt.



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com