Forrige Side af Matematik - På indkøb
Næste Side af Matematik - På indkøb
Side 1 af 6

Matematik - På indkøb

   
Fag: Matematik
Uploadet: 17/03/2020
Klassetrin:8. klasse
Antal sider:6
Downloadet: 0 gange
Filinfo: pdf-formatpdf-format (117KB)
marielundpedersen gav 3.0 stjerner af 5 Log ind for at downloade Matematik - På indkøb
Skribentens beskrivelse af Matematik - På indkøb
1.1. En liter kakaomælk koster 11,50 kr. Så tre liter kakaomælk koster 11,50 * 3 = 34,50 kr. I alt skal Mikael betale 34,50 kr. for tre liter kakaomælk. 1.2 En liter yoghurt koster 16,95 kr. men han kan købe to liter yoghurt for 25 kr. 16,95 * 2 = 33,9 kr. 33,9 - 25 = 8,9 kr. 8,9 : 2 = 4,45 kr. Mikael spare 4,45 kr. pr. liter, hvis han køber to liter yoghurt for 25 kr. 1.3 På prisskiltet står der at en pakke TOP SMØR koster 13,95 kr. for 250g og pr. kg koster det 55,80 kr. For at få et kilo TOP SMØR skal man gange 250g med 4, så det skal man også gøre med prisen. 13,95 * 4 = 55,80 kr. Prisen for TOP SMØR pr. kg er 55,80 kr. ligesom der står på prisskiltet. På prisskiltet står der at en pakke SMØR LET koster 11,50 kr. for 200g og pr. kg koster det 57,50 kr. For at få et kilo SMØR LET skal man gange 200g med 5, så det skal man også gøre med prisen. 11,50 * 5 = 57,50 kr. Prisen for SMØR LET pr. kg er 57,50 kr. ligesom på prisskiltet. 1.4 Normalprisen for 10 æg er 19,95 kr. * 40% : 100 = 7,98 + 19,95 7,98 + 19,95 = 27,93 kr. Normalprisen for 10 æg er 27,93 kr.



Du er ikke logget ind...

Du skal logge ind før du kan downloade opgaver på Opgaver.com

E-mail:

Password:

Glemt password?

Husk mig  
Har du ingen bruger?

Opret en bruger nu

Eller

Opret en bruger på Opgaver.com

Din E-mail:

Vælg kodeord:

Fødselsår:

 eller 

Når du klikker på opret, accepterer du samtidig brugerbetingelserne for Opgaver.com

Bekræft din email

Vi har netop sendt dig en email med et aktiveringslink,
som du skal klikke på for at aktivere din konto.

OBS! Husk at tjekke om emailen ligger i "Uønsket post"!

Med venlig hilsen
Opgaver.com