Lørdag den 18. juni på slaget 13.00 gik mountainbikeløbet i gang ude i Rude skove nord for københavn. Her kastede 1.500 modige mænd og kvinder sig ud i det store løb. Løbet varet i 6 timer og der var mad en gang undervej ellers cyklede de bare ud i en strej. ?Ruten var 17 km lang med mange stejle og svære bakker, samt udfordrende nedkørsler.
kunne høre fuglenes morgen bip ude mellem det høje træer.
Hvor mange cykler mountainbike sport?
Antallet af mountainbikeryttere i de danske skove og andre naturområder vokset med 15-20 procent om året siden 2013. Det viser tællere på udvalgte mountainbikespor. I hareskove ved København vises, at 90.500 mountainbikeryttere passerede området i løbet af et år.
18 juni kl. 12.50 i Rude skov. Af Jesper Johannesen?
.
Rude skov. Af Jasper Johannesen.
Mountainbike Sport.
Vinderen af VM 2011 og 2012.
Mountainbike sport eller terræncykling er en solid cykeltype, der kræver meget træning i hårdt terræn året rundt. Mountainbike sport er en meget populær sport i Danmark, både unge og voksne cykler inde for mountainbike sport.
Rude skov.
Lørdag morgen kl. 11.30 stod arrangørerne og var igang med at sætte bode med mad og vand op, så dem der skulle ud og cykle kl 13.00 havde mad og vand til når de kom tilbage fra løbet. Det var en dejlig morgen, himlen var ikke skyfri men man kunne fornemme solen bag de grå skyer. Man kunne fornemme den fugtige luft fra i nat og duften af gran blandede sig med den fugtige vind. Man
Det er gratis at oprette en konto