1 / 11 sider - klik for at bladre

Matematiske opgaver om camping og cykeltur

  • Matematik
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 11 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Matematiske opgaver om camping og cykeltur er en matematik-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 11 sider (1.042 ord, ca. 5 min. læsning) og blev publiceret 17. maj 2026.

Opgavesæt med løsninger til forskellige matematiske problemstillinger. Indeholder beregninger af campingomkostninger, tidsplanlægning for cykelture, geometriske beregninger af bakkehældninger og vinkler, analyse af sommerdage samt undersøgelse af figurfølger og ligebenede trekanter.

Redaktørens vurdering
7 God
Besvarelse af et matematikopgavesæt med beregninger og løsninger inden for forskellige emner. Giver god inspiration til problemforståelse og løsningsmetoder.
Struktur
10
Faglig dybde
7
Kilder
7
Fuldstændighed
10
  • camping
  • cykeltur
  • dataanalyse
  • figurfølger
  • geometri
  • hældning
  • ligebenede trekanter
  • matematikopgaver
  • procentregning
  • vinkelberegning

Du skal vise med beregning, at det koster 308 kr. for Anna, August og deres forældre at overnatte en nat på Camping Sollyst.

Anna på 15 år og August på 14 år

Familien skal både betale et pladsgebyr og et beløb pr. person.

43·2+82·2+58=308

43·2+82·2+58=308

1.2

Hvor mange penge koster det for Anna, August og deres forældre at overnatte 12 nætter på Camping Sollyst?

43·2·12+82·2·12+58·12=3696

Det koster dem 3.696 kr.

for at overnatte i 12 nætter.

1.3

Skriv et udtryk, Anna og August kan bruge til at beregne, hvad det koster for dem og deres forældre at overnatte n nætter på Camping Sollyst.

P = Pris

B = Børn

V = Voksne

Pg = Pladsgebyr

N = nætter

p·b·n+p·v·n+(pg·p)

p·b·n+p·v·n+(pg·p)

1.4

Hvor mange penge skal Anna, August og deres forældre betale mere for at overnatte en nat på Camping Havblik end på Camping Sollyst?

Camping Havblik:

86 kr. pr. person

86 kr. pr. overnatning.

(ingen pladsgebyr)

Sollyst

43·2+82·2+58=308

Havblik

86·4+86=430

430-308=122

De skal betale 122 kr. mere for

at sove en nat på Camping Sollyst.

1.5

Undersøg, hvor mange nætter familien skal overnatte, for at det er billigere for dem at overnatte på Camping Havblik end på Camping Sollyst, når de køber et familiekort. Du skal begrunde dit svar.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver