Mørkeland er en true crime-podcast, som hver uge undersøger og snakker om to mordsager. Denne gang dykker værterne blandt andet ned i en drabssag, som foregik i Odsherred, 1985 - det er drabet på ’Rocker Kongen’ bedre kendt som Niels Frederik Jørgensen, som blev skudt i sit hjem.
Her beskrives rocker kongen som kynisk, ondskabsfuld, voldelig og brutal. Som vidnerne beskrev, skulle han have straffet og tortureret sine to samlevere, på de mest brutale måder, igennem flere år. De to samlevere var bange og deltog ikke frivilligt i volden og tvangen.
Efter flere år i det miljø, endte det med at rocker kongens to samlevere skød og dræbte ham, af ren afmagt og angst.
Denne sag om Rocker Kongen kan perspektiveres til middelalderen, hvor slægt og ære spillede en stor rolle. I denne sag om Niels Frederik Jørgensen er magt og vold især dominerende. Han behandler hans to samlevere umenneskeligt, og han opfattes som meget magtfuld i hans væremåde overfor dem. Man kan sige, at sagen ender med at han får tilbage af samme skuffe, da han bliver skudt. I så mange år, har han udsat kvinderne for forfærdelige ting, uden selv at mærke det mindste modstand.
I middelalderen levede man især efter et gammelt ordsprog - ’øje for øje, tand for tand’ hvilket også fremtræder i sagen om Niels Frederik Jørgensen, da han til sidst bliver dræbt af sine to ’ofre’ for hans gæringer. Her er især tale om hævn.
Det er gratis at oprette en konto