Dette portræt er med i en serie af fire portræt-fotos, af fire dronninger i Holland, England, Swaziland, og altså Danmark.
Da dette portræt blev fremstillet, var Andy Warhol gået over til silketryk.
Det er brugt meget livlige og friske farver til dette portræt, den lyserøde farve fanger ens opmærksomhed som det første. Den grønne og den hvide(hudfarven) trænger også meget i gennem i billedet, og fanger også hurtigt ens opmærksomhed.
Stemningen i billedet er royal, men jeg synes også Andy Warhol har formået af få dronningen til at fremstå som en ”almindelig selvstændig kvinde” og jeg synes han får hende til at se mere ud som en personlighed, og ikke bare ”dronningen”.
Hendes kropssprog er meget neutralt, men især hendes ansigtsudtryk fanger min opmærksomhed. Hende blik virker meget seriøst, sammen med hendes mund.
Hun har meget udsmykning på bla. halskæde, øreringe, og ikke mindst dronningekronen, som får hende til at se kongelig ud.
Jeg synes godt at man kan perspektivere dette billede til billedet af Marilyn Monroe, som Andy Warhol også har malet. Selvom det er to vidt forskellige personer der er portrættet, så er farvespillet, kontrasterne og stilen rigtig meget det samme.
Det er gratis at oprette en konto