1 / 3 sider - klik for at bladre

Copenhagen pride Dansk

  • Dansk
  • 9. klasse
  • Afleveret til 10
  • 3 sider PDF

Det er gratis at oprette en konto

Copenhagen pride Dansk er en dansk-opgave fra 2020 til 9. klasse, afleveret til karakteren 10. Fylder 3 sider (733 ord, ca. 3 min. læsning) og blev publiceret 3. februar 2021.

Det er en reportage omkring copenhagen pride. Det handler om Over 25000 mennesker er mødt op med godt humør for at fejre at der er plads til alle i Danmark.

Chri90n6 Lukasskolen Skriftlig fremstilling - Dansk Reportage 23/04-2019

SJÆLLANDSKE MORGENAVIS

Copenhagen pride: Over 25.000 mennesker mødte op

- Af Christian Hoeltzermann 23. April Copenhagen pride er skudt igang, og er gået fra forstanden. Arrangørerne er væltet omkuld over at der er så mange mennesker der er mødt op, for at støtte LGBT i Danmark.

Over 25000 mennesker er mødt op med godt humør for at fejre at der er plads til alle i Danmark. Der bliver drukket en masse alkohol og flaget med en masse flotte og forskellige flag. Alkohol, flag, banner og skørt tøj er det, der er mest af til Copenhagen Pride. Folk spreder glæde, synger sammen og danser til den vilde musik. Flere tusind mennesker er mødt op for at støtte op omkring LGBT fællesskabet. Alle er flot udklædt og positive.

Fakta:

LGBT står for lesbian, gay, bisexual og transgender, som på dansk betyder lesbiske, bøsser, biseksuelle og transkønnede. LGBT Danmark blev stiftet i 1948, men dengang hed det ”forbundet af 1948”. I 2009 ændrede de navn til LGBT Danmark. Siden 1996 har foreningen lavet en stor festival hvert år for at vise, at der er mange med i kampen mod diskrimination og at få lige rettigheder for LGBTmedlemmer. Festivalen bliver altid afholdt i august måned, og hvert år er der kommet flere og flere, som vil være med.

Få adgang til denne og 100.000+ andre opgaver i PDF

Det er gratis at oprette en konto

Du har også set på

Lignende opgaver